30 listopada 2013 r. KURTYNA W GÓRĘ!

„NIE PŁACZ, ŻE COŚ SIĘ SKOŃCZYŁO, TYLKO UŚMIECHAJ SIĘ, ŻE CI SIĘ COŚ PRZYTRAFIŁO…”

Peer Gynt

Kolejna i ostatnia wizyta w teatrze już za nami. We wtorek, 26 listopada po raz ostatni odbył się wyjazd Seniorów do Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie w ramach projektu "Kurtyna w górę!".

Wydaje się, że dopiero zaczęliśmy przygodę z teatrem a tu niespodziewanie dla wszystkich, projekt dobiega końca. Trudno się dziwić! Obfitość i różnorodność oferty projektu była tak duża, że czas wszystkim płynął intensywnie i szybko; od jednego spotkania do następnego, aż wreszcie dobiega końca.

Seniorzy tym razem obejrzeli sztukę pt. "Peer Gynt" Henryka Ibsena. Klasyczny utwór wielkiego norweskiego dramaturga został pokazany w bardzo współczesnej odsłonie. W spektaklu pojawiał się korowód ciekawych i bardzo ekspresywnych obrazów: motyw wiejskiego wesela z uciekającą panną młodą, zamek trolli, gdzie główny bohater zdobywa względy córki króla i odbywa zwierzęcą inicjację przyczepienia ogona, następnie handel czarnoskórymi niewolnikami, aż wreszcie Peer Gynt jako prorok i cesarz ostatecznie zamknięty w domu wariatów. Bogactwo kolorów, mobilność dekoracji, różnorodność efektów dźwiękowych i wspaniała gra aktorów to niewątpliwie atut tego przedstawienia. Mimo to zabrakło wspaniałej muzyki Griega, który specjalnie dla tego dramatu Ibsena skomponował 26 pięknych utworów muzycznych oraz przesłania ostatniej sceny z dramatu, w której Solvejga swoją miłością ratuje Peer Gynta od unicestwienia przez Odlewacza Guzików. W tej interpretacji sztuki Ibsena miłość nie zwyciężyła, a główny bohater został skazany na przegraną…