31 października 2013 r. KURTYNA W GÓRĘ!

SENIORZY W MAŁOPOLSKIM OGRODZIE SZTUKI

kazdy_musi_kiedys_umrzec

Tym razem grupa uczestników projektu „Kurtyna w górę” odwiedziła Małopolski Ogród Sztuki znajdujący się u zbiegu ulic Rajskiej i Szujskiego w Krakowie, działający pod nadzorem oraz w ścisłej współpracy z dwiema instytucjami: Teatrem im. J. Słowackiego i Wojewódzką Biblioteką Publiczną.

Obiekt ten powstał na miejscu starej rudery mieszczącej pracownie scenograficzne teatru i został oddany do użytku mieszkańców Krakowa w 2012 roku jako nowoczesne centrum kulturalne. Obecnie odbywają się tam: spektakle teatralne, koncerty i festiwale, warsztaty edukacyjno-terapeutyczne dla dzieci i dorosłych, pokazy cykli filmowych, wystawy, wykłady i spotkania, udostępniane są też nowoczesne zbiory multimedialne gromadzące zasoby książkowe i muzyczne.

Seniorzy obejrzeli sztukę, pt. Każdy kiedyś musi umrzeć Porcelanko w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Jest to sztuka zainspirowana Troilusem i Kresydą Williama Szekspira, w której temat został zaczerpnięty z Iliady Homera. Akcja sztuki toczy się po 2 tysiącach lat od tamtego wydarzenia; oblężenie się skończyło a na zgliszczach pozostali sami wodzowie, którzy trwonią czas w gorszący i rozpustny sposób – istna Sodoma i Gomora! Pośród tego towarzystwa przechadza się Fortuna – nowoczesna bizneswoman, która wprowadza widzów w sytuację, przedstawia bohaterów, objaśnia znaczenia a także cytuje fragmenty sztuki Szekspira.

Nowoczesna symbolika i nieszablonowe przedstawienie konfliktu mitu trojańskiego, wywołało mieszane uczucia Seniorów. Słyszeliśmy salwy zachwytów, zażarte dyskusje, nieśmiałe pytania, a także wyrazy zgorszenia. Mimo to, potraktowaliśmy obejrzaną sztukę jako ciekawy eksperyment, który pozwoli na konstruowanie opinii w dyskusji o odbiór sztuki modernistycznej.

zdj. www.slowacki.krakow.pl