10 października 2013 r. KURTYNA W GÓRĘ!

TEATR OD KULIS

zwiedzanie-web

W dniu 9 października grupa uczestników projektu Kurtyna w górę wraz z opiekunami oraz organizatorami wybrała się do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Seniorzy mieli okazję na żywo oglądać wspaniały gmach zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego i wzorowany na najpiękniejszych teatrach europejskich. Trasa zwiedzania rozpoczęła się na widowni, a następnie wiodła przez lożę cesarską, westybul, foyer  i garderobę Ludwika Solskiego. Specjalnie dla zwiedzających została opuszczona kurtyna namalowana przez Henryka Siemiradzkiego. Seniorzy za sprawą przewodnika teatru rozszyfrowywali antyczną alegorię Komedii, Tragedii, Piękna, Natchnienia i Prawdy. Uwagę zwiedzających przykuły także ozdobne plafony, ogromny żyrandol liczący 120 żarówek, a zwłaszcza piękne loże, w których kiedyś zasiadała elita starego Krakowa. Szczególną atrakcją była możliwość usadowienia się w reprezentacyjnej loży „cesarskiej” oraz możliwość zwiedzenia unikatowej garderoby dyrektora i odtwórcy ponad tysiąca ról teatralnych, Ludwika Solskiego. Zachwyt Seniorów wywołały ściany garderoby, które pokrywały dziesiątki portretów, karykatur i dedykacji autorstwa przyjaciół wybitnego aktora (Heleny Modrzejewskiej, Wojciecha Kossaka, Włodzimierza Tetmajera) a także postaci świata współczesnego, na przykład Hilary Clinton.
Podczas zwiedzania teatru wszystkim uczestnikom towarzyszył uśmiech na twarzy i szczery zachwyt nad pięknem teatralnego gmachu. Seniorzy chętnie zadawali pytania przewodnikowi, drążyli absorbujące ich tematy i z zainteresowaniem śledzili dzieje  powstania krakowskiego teatru.
Wszyscy uczestnicy projektu z niecierpliwością czekają na kolejne wizyty w „Słowackim”, podczas których tym razem kurtyna Siemiradzkiego podniesie się w górę, przygasną światła rampy i zacznie się prawdziwa gra aktorska…