17 września 2015 r. DIALOG MIĘDZYKULTUROWY OD KUCHI

W ZDROWYM CIELE…

12003153_1929944557230578_7176770306411705818_n

W dniach 15, 16  i 17 września 2015 r. w Bibliotece Miejskiej w Skawinie odbył się pierwszy cykl spotkań z zakresu racjonalnego i zdrowego żywienia w ramach projektu „Dialog Międzykulturowy od kuchni”.
Spotkania te prowadziła  dietetyk Pani Karolina Cudzich – Gunia, podczas tych warsztatów poruszono tematy dotyczące sposobu odżywiania się. Seniorzy biorący w nich udział zdobyli wiedze między innymi o tym jak powinien wyglądać ich codzienny jadłospis, jak go skomponować by był pełnowartościowy i zawierał wszystkie składniki z podstawowych grup żywieniowych, jaka powinna być ich zawartość procentowa, poznali podstawowe pojęcia związane z dietetyką i zdrowym sposobem odżywiania takie jak: – talerz żywieniowy (piramida żywieniowa), co to są węglowodany, białka jaka jest ich rola w zdrowym funkcjonowaniu organizmu.
Poznali również takie pojęcia jak kaloria, jakie są jej przeliczniki. Pani dietetyk poruszyła tematy chorób jakie występują w wieku dojrzałym i jaką dietą można się wspomagać w ich leczeniu. Wiedzą jaką zdobyli uczestnicy warsztatów mogą się podzielić ze swoimi dziećmi, wnukami i przez to wpłynąć na zmianę nawyków żywieniowych w swoich rodzinach.
Zwrócono też uwagę na podchwytliwe metody stosowane przez producentów żywności i jak się ich wystrzegać, w jaki sposób szukać i wybierać produkty zdrowe i często tańsze niż te uznanych marek. Część spotkania stanowiła nauka czytania i rozpoznawania etykiet na produktach spożywczych i zabiegach jakie stosują producenci żywności by uśpić naszą czujność przy zakupie danego produktu.   

autor: Anna Mincberger